Dziś, tj. 27.04.2020r. mija 6. rocznica kanonizacji Jana Pawła II. On z miłością spogląda na nas z Nieba, a my zatroskani patrzymy na naszą Ziemię.
Szóstoklasiści przygotowali Dar na 100 – Stop Plastikom. Obserwowali zakupy przynoszone do domu przez rodziców. Zliczyli, ile opakowań z tworzyw sztucznych zebrało się w ich domach przez tydzień. Zwrócili uwagę na to, co się z nimi dzieje czy są wykorzystywane powtórnie, czy trafiają do recyklingu. Po swoich badaniach napisali listy do rodziców, w których opisali pomysły na zmniejszenie ilości foliowych opakowań. Przeczytajcie niektóre z nich!
Radocza,18.03.2020r.
Kochani Rodzice!
Piszę ten list, by Was uświadomić, jak i przekonać do zmniejszenia używania w naszym domu plastikowych opakowań. To nie jest tylko nasz problem, ale również całej Ziemi. We współczesnym zabieganiu trudno o tym pamiętać. Mam nadzieję, że chociaż spróbujemy się z tym zmierzyć.
W sklepach raczej są już płatne reklamówki, co większość ludzi odstrasza. Jednak zostają tzw. zrywki, w które pakowane są produkty na wagę, np.: owoce i warzywa. Zrobiłem w domu bilans zakupów i okazało się, że tych właśnie reklamówek mamy najwięcej.
Mam swój sposób na pozbycie się ich. Wystarczy zastąpić je materiałowymi torebkami wielokrotnego użytku. Tego rodzaju siateczki możemy uszyć sami, wykorzystując do tego, np.: stare firanki. Na zakupy wybierajmy torby płócienne. Są one wygodne, pojemne i łatwo je schować. Można również korzystać z wiklinowych koszyków, które są trwalsze i wygodniejsze do zapakowania towarów. Chciałbym Was również przekonać do kupowania produktów na wagę, takich jak sery i wędliny. Można poprosić ekspedientkę o zapakowanie ich do papieru.
Jeżeli jednak zakupiliście plastikowe torebki, to pamiętajcie, że zawsze można użyć ich jeszcze raz lub oddać do recyklingu. Mogą także posłużyć do produkcji nowych opakowań. Mając szafę, teoretycznie jednorazowych torebek, używajcie ich, aż się zniszczą.
Dla chcącego, nic trudnego - wprowadźmy tę zasadę w naszym domu!
Wasz syn Filip W.
Tomice, 18.03.2020r.
Kochani Rodzice!
Chciałam Wam przedstawić moje pomysły na zmniejszenie liczby opakowań foliowych w naszym domu.
Pierwszą propozycją jest kupowanie produktów w opakowaniach kartonowych lub szklanych, zamiast plastikowych, np. mleka, soków, serów. Kolejny pomysł to wielokrotne wykorzystywanie opakowań foliowych, które są w dobrym stanie. Reklamówki, które już się u nas pojawiły, możemy włożyć do kosza na śmieci. Nie kupujmy do tego specjalnych worków. Kosze na śmieci można też zabezpieczyć gazetami. Warto również używać na zakupy materiałowych toreb wielokrotnego użytku. Zrezygnujmy z kupowania reklamówek! Gdy ekspedientka w sklepie, np. z ubraniami, proponuje foliowe opakowanie – podziękujmy. Jeśli kupujemy buty, możemy je w pudełku donieść do domu. Po co nam siatka?
Zadbajmy o jak najmniejsze używanie opakowań plastikowych i różnego rodzaju reklamówek.
Całuję, Maja Ś.
PS Szanujmy naszą planetę!
[…] Kolejnym pomysłem, jest ograniczenie picia napojów z plastikowych rurek. Dobrą alternatywą są metalowe rurki, których nie musisz wyrzucać po jednym użyciu, tylko korzystasz z nich wielokrotnie. Możesz użyć także papierowych rurek, co prawda nie starczają na zbyt długo, ale nie szkodzą planecie. Zamiast kupować wodęw plastikowych butelkach, kup jedną, która została wyposażona w filtr. Starcza ona na bardzo długo. Zalecane jest ograniczenie niezdrowego jedzenia, czyli tak zwanych fast-foodów. Szkodzą zdrowiu, a ponadto najczęściej pakowane są w folie z tworzyw sztucznych. Nie jedz ich!
Jeżeli zakupicie plastikową butelkę, nie musicie od razu jej wyrzucać. Zróbcie z niej, np. karmnik dla ptaków na zimę. Wystarczy wyciąć w butelce otwór, mniej więcej na środku, następnie zrobić dwie dziurki przy zakrętce i przewiązać przez nie sznurek. Zawiesić na drzewie i gotowe. Z butelki możesz zrobić także doniczkę. Wystarczy odciąć górę, wsypać do niej ziemię i wsadzić kwiaty.
Pozdrawiam, Julia G.
[…] Od dzisiaj na zakupy zabieramy własne torby materiałowe. Owoce będziemy pakować do małych, materiałowych worków, które wspólnieuszyjemy. Zrywki wychodzą z mody! Śniadanie zapakujemy w papier pergaminowy i będziemy nosić w tzw. śniadaniówkach.
Kupujmy jak najmniej rzeczy w plastikowych opakowaniach. Całe szczęście, że znalazły się one w odpowiednim koszu na plastik.
Proszę Was, chrońmy nasze środowisko, przecież to nasze życie, a mamy je tylko jedno!
Krzysztof O.
[…] Proszę Was, abyście segregowali śmieci i wykorzystywali pozostałe plastiki. Woreczków foliowych możecie użyć kilkakrotnie, to napewno pomoże naszemu środowisku. Używajcie zamiast reklamówek materiałowych toreb. Kanapki pakujcie w torebki papierowe, bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska.
Pamiętajcie, że świat jest tylko jeden i trzeba o niego zadbać!
Natalia K.
[…] Moglibyśmy zabierać woreczki foliowe z domu po to, żeby nie brać nowych w sklepie. Torby na zakupy byłyby wielorazowego użytku, ponieważ jedna reklamówka rozkłada się ok.400 lat.
Dobrze wiecie, jak zanieczyszczone jest nasze środowisko. Musimy o nie dbać!
Przesyłam buziaki, Wasza córka Paulina Sz.
[…] Wiemy, jak szkodliwe są opakowania foliowe dla naszej planety. Można temu zapobiec, wykorzystując je do innych celów, np. zrobić z nich zabawki, ozdoby i rzeczy codziennego użytku. Pewnie zapytacie, jak to zrobić, to proste! Bierzemy niepotrzebne plastiki, np. butelki, opakowania po jedzeniu, itp. Szukamy w Internecie poradników lub wymyślamy coś sami.
Wykorzystując tworzywa sztuczne, pomagamy Ziemi, oszczędzamy pieniądze i spędzamy czas z rodziną!
Wasza córka Sandra Ż.
[…] Apeluję do Was, kochani Rodzice, abyśmy razem pomyśleli o zmniejszeniu używania foliowych reklamówek, woreczków i zrywek. Zamiast nich wykorzystujmymateriałowe lub papierowetorby.
Bardzo ważna jest też segregacja śmieci po to, aby ułatwić ich wywożenie i utylizację. Przez nasze niedbalstwo i lenistwo Ziemia naprawdę jest w zagrożeniu.
Myślę, że razem udanam się uratować Ziemię.
Wasza kochająca Wiki K.
Opracowanie: Monika Biłka