Zastanów się, czy potrzebujesz kolejnej torby foliowej?!
Piątoklasiści zapoznali się z metaplanem pt. „Gospodarowanie opakowaniami z tworzyw sztucznych”. Po jego wnikliwej analizie opracowali pomysły na rozwiązanie problemu używania bardzo dużej liczby opakowań foliowych. Oto ich propozycje:
Zanim zakupisz kolejną torbę foliową, pomyśl! Czas wyprodukowania reklamówki to sekunda, a czas rozkładu - 400 lat. Czy wiesz, że pierwsza wyprodukowana torba na świecie jeszcze się nie rozłożyła? Upłynęło od tego czasu dopiero 50 lat. Odpowiedz sobie na pytanie: Czy tak trudno pójść na zakupy z własną torbą?
Zrezygnuj z plastikowych kubków i sztućców, z kupowania produktów w foliowych opakowaniach. Zastanów się, co oddać do recyklingu? Czy wiesz, że z 35 plastikowych butelek można stworzyć jedną polarną bluzę?
Zastanówmy się czy chcemy, aby za kilka lat w morzach i oceanach pływało więcej plastików niż ryb? Rocznie przez foliówki umiera na świecie 2 miliony zwierząt. Pilnujmy siebie nawzajem i nie korzystajmy z toreb foliowych oferowanych przez sklepikarzy. Włączajmy się w akcje eliminujące foliówki z naszego życia. Dbajmy o nasze środowisko. Tak niewiele, a może tak wiele!
Karolina Marek
Widzisz naszą Ziemię? Cała pokryta jest plastikiem i innymi odpadami. Jesteśmy na skraju katastrofy ekologicznej. Przyroda wymiera przez plastik. Jedna torebka foliowa rozkłada się ok. 1000 lat. Plastik jest wszędzie, nie tylko na lądzie i w morzu, lecz niestety również w żołądkach zwierząt. Rok temu u wybrzeży Filipin znaleziono ciało martwego wieloryba, w którego żołądku znajdowało się 40 kg plastiku. Ptaki umierają, ponieważ nieświadomie zjadają plastikowe odpady.
Kiedy w sklepie będziesz chciał zabrać plastikową reklamówkę, zastanów się czy naprawdę jej potrzebujesz…
Jan Witek
Współcześnie bardzo często myślimy o własnej wygodzie. Tymczasem to, co dla nas jest komfortowe, może nam i innym mieszkańcom Ziemi poważnie zaszkodzić.
Taka błahostka, jak jednorazówka czy woreczek foliowy, jaki może mieć wpływ na środowisko i na organizmy? Okazuje się, że bardzo duży. Tworzywa sztuczne, z których wykonana jest reklamówka rozkładają się od 100 do 500 lat. Samej takiej torby używamy zaledwie około 25 minut! Co więcej, folia stanowi śmiertelne zagrożenie dla zwierząt, zwłaszcza wodnych. Unoszące się w wodzie folie, morskie stworzenia biorą za smakowite kąski, np.: meduzy czy ikrę. Skutki są straszne. Według obliczeń naukowców w ten sposób giną setki ptaków morskich, żółwi, ryb czy wielorybów.
Dlatego zastanów się czy warto tak robić? Zamień foliową jednorazówkę na,np.: torbę wielokrotnego użytku. Pamiętaj: Modna torba lniana- powszechnie używana!
Laura Książek
W naszym społeczeństwie używa się zbyt dużo plastikowych opakowań. W sklepach wiele produktów pakuje się w jednorazowe torby z tworzyw sztucznych. Każdy owoc lub warzywo wkłada się do woreczka i jeszcze do plastikowej reklamówki. Większość napojów sprzedawanych jest w jednorazowych butelkach plastikowych.
Wszyscy powinniśmy starać się, aby zużycie plastikowych opakowań było mniejsze. Do sklepu zabierajmy swoje torby na zakupy, najlepiej wielokrotnego użytku. Dbajmy również o to, aby opakowania sztuczne poddawane były recyklingowi.
Wiele osób nie dba o ekologię, ponieważ tak jest im wygodniej.Wyrzucają plastikowe opakowania razem z innymi śmieciami, bo tak szybciej.
Aby naprawić tę sytuację, należałoby zawsze pamiętać o zabieraniu na zakupy własnej torby. Dostępne są również opakowania wielokrotnego użytku na owoce i warzywa. Segregujmy śmieci, ponieważ to dobre dla naszej planety.
Patryk Woźnica
Zmieniając swoje nawyki, zmieniamy życie naszej planety.
Zabierajmy na zakupy wielorazowe torby albo kartony. Prośmy sprzedawców, by nie pakowali nam każdej rzeczy w jednorazową torbę. Wybierajmy produkty jak najmniej opakowane w folię.
Drugie śniadanie do pracy lub szkoły pakujmy w wielorazowe pudełka, a napoje pijmy z bidonu albo termosu.
Torebki i inne opakowania plastikowe wyrzucajmy do odpowiedniego kosza, a nie do tego z innymi śmieciami lub do przydrożnego rowu.
Kamil Wajdzik
Naszym problemem jest zanieczyszczenie środowiska spowodowane dużą ilością plastiku. Na świecie powinno być czysto, dlatego więcej opakowań musi trafiać do recyklingu. Ziemia będzie wtedy o wiele zdrowsza. Niestety tak nie jest, gdyż ludzie nie segregują śmieci. Idąc na zakupy pakują żywność do foliowych toreb, a później wyrzucają je, np. w parku. W zanieczyszczonych lasach umierają zwierzęta oraz zanika roślinność. Dlatego najważniejszy jest recykling, czyli powtórne wykorzystywanie odpadów. Kiedy każdy z nas będzie to robił, świat będzie wolny od nadmiaru plastiku.
Jakub Wojtysiak
Robiączakupyużywamyzbytdużotorebfoliowychzamiastwielorazowegoużytku. Każdy powinien mieć torbę ekologiczną schowaną w torebce, plecaku lub samochodzie, wtedy zakupy nikogo nie zaskoczą. Nie zwracamy uwagi na to czy produkt jest dostępny w innym opakowaniu niż plastikowym. Zamiast kupować śmietanę, mleko czy kefir w plastikowym pudełku, bierzmy w szklanej butelce. Są o wiele zdrowsze.
Ludziom wydaje się, że jako jednostka nie mają wpływu na środowisko. Producenci myślą tylko o obniżeniu środków produkcji, a nie o skutkach ubocznych.
Warto pamiętać, że są inne wyjścia niż plastik, o wiele zdrowsze dla środowiska.
Julia Pamuła
Zwykła torebka foliowa powstaje w kilka sekund, a rozkłada się kilkaset lat. Postarajmy się, aby nasza planeta nie uległa zniszczeniu.
Kiedy wybierasz się do sklepu, zastąp foliówki torbami materiałowymi. Przechowuj pieczywo w płóciennym woreczku. Robiły tak nasze babcie. Chlebuś jest wtedy dłużej świeży. Kanapki do szkoły lub pracy zapakuj w torebki śniadaniowe wielokrotnego użytku.
Jeżeli w twoim domu znajdują się jakieś stare torebki foliowe, możesz je ponownie wykorzystać, np.: na śmieci. Pamiętaj o porządnej segregacji odpadów! Nie zaśmiecaj środowiska. Szkodzisz i sobie,i zwierzętom, a najbardziej tym morskim, które poszukując pokarmu, zaplątują się w reklamówki.
Nasza planeta jest w naszych rękach - plastikom mówimy STOP!
Zuzanna Boba
Opracowanie: Monika Biłka