- O mnie
- Dla młodszych
- Album fotograficzny
- Informacje dla Rodziców
- ,,WIELKIE słowa"
- ,,Rady nie od parady"
- Netykieta.
- Doradztwo zawodowe
- System kształcenia
- Kim będę? Zbiór testów i narzędzi diagnostycznych do wykonania w domu.
- Filmy o zawodach, gazetki o zawodach.
- Instrukcja użytkowania i dekontaminacji maski
- Gdzie można uzyskać wsparcie?
- Rynek pracy
- O pracy z humorem
- Jak wybrać szkołę i zawód?
,,Rady nie od parady"
KILKA SPOSOBÓW NA LEPSZE ZAPAMIĘTYWANIE:
- Wyobraź sobie elementy, które chcesz zapamiętać. Niech te wyobrażenia będą śmieszne, żywe, intensywne, przesadzone, wyolbrzymione, trójwymiarowe, kolorowe, z wykorzystaniem wyobrażeń zmysłowych -smakowych, dotykowych, słuchowych.
- Ubierz - jeśli to możliwe - zapamiętywane elementy w rytm, rym, melodyjkę. Zapamiętując - od czasu do czasu rzuć okiem na otoczenie. Pamięć otoczenia, w jakim się uczyłeś, zostaje razem z zapamiętaną informacją. Jeśli będziesz miał problemy z odtworzeniem informacji, przypomnij sobie otoczenie, w jakim się jej uczyłeś. Może ci to pomóc przypomnieć ją sobie.
- Wykorzystaj przy zapamiętywaniu Indywidualny Styl Przyswajania Informacji: Narysuj diagram, rysunek komiksowy, tabelkę, wykres, schemat, symbol. Niech te rysunki będą kolorowe, wyolbrzymione, śmieszne, przesadzone.
- Zrób to fizycznie! - podskakuj w rytm powtarzanej informacji, wymachuj rękami, rób skłony, przysiady, pompki w trakcie głośnego powtarzanie informacji.
- Weź do ręki kolorowe pisaki i rysuj na ścieralnej tablicy elementy, które zapamiętujesz.
- Powiedz to na głos! - głośne powtarzanie działa najlepiej. Wyjaśnij sobie na głos dany temat. Wyobraź sobie, że siedzi obok ciebie twój kolega, któremu chcesz to wyjaśnić lub że właśnie odpowiadasz na to pytanie przed nauczycielem.
I kiedy już zapamiętasz - co najlepiej sprawdza się właśnie powtarzaniem na głos - ZRÓB PRZERWĘ!
Zadbaj o wszystko, na co masz wpływ, czyli zewnętrzne warunki sprzyjające pracy mózgu!
ZORGANIZUJ PRZESTRZEŃ W PRZYJAZNY SPOSÓB
- Świeże powietrze. Wywietrz pokój, nawilż powietrze oraz zadbaj o jego właściwą temperaturę!
- Wygodne krzesło - o odpowiednim kształcie i wysokości. Pozycja leżąca sprzyja senności. Efektywnej nauce potrzebne jest odpowiednie napięcie mięśniowe, prosty kręgosłup ułatwia prawidłowe oddychanie i dotlenianie mózgu.
- Właściwa wysokości biurka, na którym możesz rozłożyć potrzebne materiały. Zostaw tylko jeden zestaw przed sobą, by podręcznik z fizyki nie wprowadził Cię w wisielczy nastrój, gdy aktualnie uczysz się biologii, bo pomyślisz: jeszcze to....
- Warto mieć porządek w miejscu nauki i tylko niezbędne rzeczy: słowniki, encyklopedie, przybory, by nie tracić czasu na szukanie, lepiej nie trzymać tam przedmiotów rozpraszających uwagę np. fotki chłopaka ( dziewczyny).
- Światło - najlepiej dzienne, z lewej strony (lub z prawej, jeśli jesteś leworęczny). Oświetlenie powinno mieć odpowiednią intensywność, lepiej tylko dzienne lub sztuczne, a nie mieszane.
- Zadbaj się o ciszę lub prawie ciszę (niskie natężenie dźwięków). Dobrze jest się uczyć przy muzyce, której rytm odpowiada rytmowi naszego serca, dobra jest muzyka barokowa. Zbyt powolna, spokojna muzyka może podziałać na nas jak kołysanka.
- Staraj się trzymać planu.
- Bądź punktualny! Jeśli ustalasz: zaczynam o 16.30, to zacznij!
- Pamiętaj o przerwach w pracy, umysł jest w stanie przyswajać wiedzę maksymalnie przez 45 minut, po tym czasie zrób sobie przerwę, lepiej zrobić kilka krótkich przerw niż jedną.
- Dbaj o odpowiednią ilość snu!
- Pamiętaj o zdrowym trybie życia. Dobre odżywianie i sport wzmacniają sprawność fizyczną, która ma wpływ na naukę!
SPOSOBY ZWALCZANIA STRESU
Jak radzić sobie przed egzaminem?
- Po pierwsze ruch. Jest kilka sposobów, które każdy może wypróbować: może to być zwykły spacer, ale również jazda na rowerze, ćwiczenia,
- Spróbuj ćwiczeń relaksacyjnych, np. głębokiego oddychania.
- Pij dużo wody.
- Zrób sobie aromatyczną kąpiel. W tym celu można wykorzystać olejki zapachowe. Najlepsze są zapachy geranium, lawendy i drzewa sandałowego.
- Poproś kogoś o masaż, zwłaszcza górnych części ciała: karku i ramion, które w naturalny sposób najszybciej się męczą w czasie ślęczenia nad książkami. Zrób też masaż stóp.
- Myśl pozytwnie. To bardzo ważny czynnik, który pomoże wygrać walkę ze stresem.