Zakończył się zimowy etap projektu "Zdrowo jem, więcej wiem".
FORUM DLA RODZICÓW ,,Twoje własne H2O” tematyka:
Za co odpowiedzialna jest woda w naszym organizmie?
- Prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, termoregulację
- usuwanie ubocznych produktów przemiany materii
- transport, rozpuszczanie i wchłanianie substancji odżywczych
Ile wody należy wypijać?
Zazwyczaj słyszymy, że powinniśmy wypijać 1,5-2l wody dziennie. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż każdy organizm jest inny.
Płeć, wiek, masa ciała, temperatura otoczenia, aktywność fizyczna – to tylko niektóre czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę ustalając dzienne zapotrzebowanie na wodę.
Przyjmuje się, iż osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 40kg, średnio na 1kg masy ciała powinny wypijać 30-35ml wody.
Kiedy organizm jest prawidłowo nawodniony?
Dobowa utrata wody sięga ok. 2,5l, jest to woda jaką tracimy obligatoryjnie: 1,5l z moczem, 400ml przez płuca, 400ml przez skórę.
Wielu z nas po szklankę wody sięga dopiero wówczas, gdy zaczyna odczuwać pragnienie – to pierwsze oznaki odwodnienia.
Jak długo organizm poradzi sobie bez wody?
Człowiek bez wody (również i tej zawartej w pokarmach) może przeżyć średnio 3-5 dni, dla porównania bez jedzenia (ale pijąc wodę) ponad 3 tygodnie.
Odwodnienie organizmu jest bardzo groźne.
Jak rozpoznać odwodnienie?
- ciemne zabarwienie moczu, mała jego objętość
- sucha błona śluzowa jamy ustnej
- sucha skóra
- zaparcia
- uczucie gorąca, duszności
- osłabienie, bóle głowy
Odwodnienie powoduje tycie
Dzieci a uczucie pragnienia
Bardzo ważne jest kontrolowanie, jak dużo i jak często dzieci piją, ponieważ słabiej odczuwają pragnienie. Ich ośrodek pragnienia nie jest jeszcze tak dojrzały. Dodatkowo dzieci są zazwyczaj aktywne fizycznie, dlatego, aby utrzymać właściwe nawodnienie, trzeba regularnie podawać im wodę, ciepłe i zimne napoje orzeźwiające.
Czy wybierać tylko wodę?
W przeciwieństwie do wody np. herbata nie jest w stanie oczyścić organizmu z toksyn w tak wysokim stopniu. Dodatkowo zawiera one substancje tzw. taniny, które powodują zmniejszenie przyswajania wielu składników mineralnych.
Napoje słodzone i gazowane nie są wskazane.
Jaką wodę wybierać?
Pamiętajmy, aby czytać etykiety umieszczone na butelkach z wodą.
W przypadku wody – lepiej wybierać tą niegazowaną.
Jeśli chcemy mieć swoją masę ciała pod kontrolą, korzystne będzie wybieranie wód, które zawierają dużo wapnia i magnezu – składników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz stanu naszych kości. Powinny one dodatkowo zawierać mniejsze ilości sodu.
Pamiętajmy, że aby nasz organizm mógł w pełni prawidłowo funkcjonować, należy zacząć od racjonalnej, zbilansowanej i różnorodnej diety, aktywności fizycznej i picia wody w odpowiednich ilościach.
Czy woda z kranu jest bezpieczna?
Powszechnie uważa się wodę z kranu za wodę słabej jakości i nie nadającą się do bezpośredniego spożycia. Obawy te wynikają z przeszłości, kiedy to jakość wody pozostawiała wiele do życzenia. Obecnie dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oczyszczania wody, oraz przepisom i normom narzuconym przez UE, jakość wody w kranach jest bardzo dobra i bezpieczna bakteriologicznie.