• HISTORIA SZKOŁY

1908 - Rada Szkolna Krajowa Galicji tworzy 1-klasową szkołę ludową,

1908/1909 - funkcję kierownika szkoły obejmuje urodzony w Komańczy Bruno Zając (jego nazwisko pojawia się wśród współzałożycieli wadowickiego oddziału niepodległościowej organizacji Związek Strzelecki),

1926- 1928 - kierownikiem szkoły jest Kazimiera Pendkowska

1929 - 1939 - kierownik szkoły: Wiktoria Sapińska ( w okresie II wojny św. będzie prowadziła tajne nauczanie)

14 lipca 1968r. – Budynek szkoły został ufundowany przez CRS i PZGS w Wadowicach i oddany do użytku społeczeństwu Tomic.

8 grudnia 1971r. – Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie – Kuratorium Okręgu Szkolnego nadało szkole imię Adama Mickiewicza.

7 stycznia 1975r. – Wydanie decyzji Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie zezwalającej szkole na używanie podczas uroczystości państwowych i szkolnych odznaki w postaci sztandaru.

20 grudnia 1977r. – Po raz pierwszy obchodzone jest święto szkoły –  Dzień Patrona.

Do 1980r. – Przy szkole działa drużyna harcerska im. Janka Krasickiego. Harcerze wraz z opiekunem organizują wycieczki piesze, rowerowe, biwaki, obozy, zabawy, turnieje sportowe.

1991 – 1992r. – Trwa rozbudowa i modernizacja szkoły. Dobudowano dwie sale lekcyjne i bibliotekę oraz zmieniono ogrzewanie na gazowe.

27 stycznia 1995r. – Uroczyste odsłonięcie płaskorzeźby Adama Mickiewicza.

Od  1 września 1999r. -  Dyrektorem Szkoły Podstawowej zostaje mgr Maria Barankiewicz.

Od 1999r. do 2003r.–  W budynku zdobywają wiedzę uczniowie 6 – letniej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum   w Tomicach z oddziałami w Radoczy, Witanowicach i Woźnikach..

Czerwiec 2003r. -  Rozbudowa szkoły - dobudowanie dwóch sal lekcyjnych  i  szatni..

1 września 2003r. -  Przeniesienie gimnazjalistów do nowego budynku Gimnazjum w Tomicach.,                           a przedszkolaków z budynku Gminy do Szkoły Podstawowej w Tomicach..

1 września 2004r. - Utworzenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tomicach,, którego dyrektorem zostaje mgr Maria Barankiewicz..

Od 2008 do 2009r. - Modernizacja ogrzewania gazowego - nowe piece i grzejniki..

2010r.- Kolejna rozbudowa szkoły. Dobudowanie nowego skrzydła szkoły z trzema oddziałami przedszkola, jedną salą lekcyjną oraz aulą. Modernizacja kuchni i zaplecza oraz pomieszczeń gospodarczych .

Od 2011 do 2012r. - Wykonanie elewacji zewnętrznej szkoły i zmiana konstrukcji dachu.

1 września 2011r. -  Uroczyste otwarcie Przedszkola Samorządowego w zmodernizowanym budynku ZSP             w Tomicach..

Od  1 września 2012r. - Dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tomicach zostaje mgr Józef Żegliński., a zastępcą mgr Dorota Bilińska,

11 listopada 2018 - w stulecie niepodległości Rada Rodziców wręcza społeczności szkolnej nowoufundowany sztandar.

OBECNIE

Nasza szkoła uczy, wychowuje i opiekuje się dziećmi.. Atutem tej szkoły jest miła i przyjazna atmosfera.

Uczniowie zdobywają wszechstronną wiedzę i umiejętności pod okiem wykształconej kadry pedagogicznej.

W szkole funkcjonuje świetlica i stołówka szkolna. Tutaj można nie tylko zjeść smaczny obiad, ale również rozwijać swoje zainteresowania.

Biblioteka i czytelnia jest miejscem, gdzie można wypożyczać książki, korzystać z czasopism i rozwijać swoje umiejętności twórcze.

Celem nadrzędnym jest utrzymanie wysokiego poziomu nauczania oraz wspieranie rodziców w wychowywaniu dzieci.

Szkoła troszczy się o wszystkich uczniów. Zapewnia i dostosowywuje warunki i wymagania do możliwości dzieci. Dla dzieci z wadami postawy prowadzone są zajęcia gimnastyki korekcyjnej.

Od I klasy uczniowie uczą się języka angielskiego i zdobywają umiejętności obsługi komputera. Dzięki pracowni komputerowej podłączonej do Internetu otwieramy „okno na świat”.

Wielkim przeżyciem jest pasowanie na uczniów i ślubowanie pierwszoklasistów... „Chcemy być wzorowymi uczniami i dobrymi Polakami, przyrzekamy...”

Nasi uczniowie chętnie i licznie biorą udział w konkursach klasowych,, szkolnych,, gminnych i pozaszkolnych , gdzie zdobywają dyplomy i wyróżnienia.

Uczniowie klas IV – VIII aktywnie działają w szkolnych organizacjach: Szkolnej Radzie Uczniowskiej, Spółdzielni Uczniowskiej „Pszczółka”, Szkolnym i Uczniowskim Klubie Sportowym.. W zawodach sportowych odnoszą duże sukcesy.

Dużym zainteresowaniem uczniów cieszą się zajęcia pozalekcyjne., tj.:koła artystycznego, plastycznego, teatralnego, polonistycznego, przyrodniczego, czytelniczego i informatycznego.

Szkoła uczestniczy w różnych projektach :   Mleko i owoce w szkole    "Już pływam",    "Dar na 100"   "Natalka i Antek w świecie wielkiej matamatyki"   "BohaterON"

Tradycją szkoły jest Dzień Patrona, Dzień Ucznia, Dzień Sportu Szkolnego połączony z Dniem Dziecka, Festyn Szkolny oraz Kiermasz Świąteczny"Przystanek Mikołaja" ( od 2010 roku)..

Najlepsi uczniowie kończą naukę z dyplomem, nagrodą i wyróżnieniem oraz zostają wpisani do „Złotej Księgi”.